Школа 78

Iсторiя

1938 – рік заснування середньої загальноосвітньої школи №78, яка розміщувалася тоді по вул Енгельса (нині – Лютеранська), 25, її першим директором стає Віра Йосипівна Гатті. В.Й. Гатті народилася у 1896 році у с. Лискові Нижньогородської губернії. Її батько був італійцем, мати – росіянкою. Під час Жовтневої революції Віра Йосипівна закінчує курси медичних сестер і бере активну участь у громадянській війні (у лавах Червоної Армії). Після війни вступила до Київського університету, в 1926 році закінчила аспірантуру, викладала історію.

З початком Другої світової війни добровільно йде на фронт, працює в шпиталі, потрапляє в полон, з якого втекла і повернулася до окупованного фашистами Києва. Активно включається у підпільну боротьбу в партизанскьому загоні ім. Попудренка. Загинула в бою 30 червня 1943 року. Про її бойовий шлях розповідає у своїй книзі командир взводу Фастівського партизанскього загону Б.В. Башкіров.

Саме від порогу рідної школи 23 червня 1941 року пішов на фонт загін добровольців – учнів школи №78. У ті жахливі роки загинуло багато учнів.

1944 – школа отримує статус жіночої. Новим директором призначено Анну Василівну Семенцову.

А.В. Семенцова народилася у 1906 році у с. Терни (Україна). Після закінчення у 1928 році Сумського педагогічнього технікуму працювала у рідному селі вчителем біології, в 1934 році переїздить до Києва, де такоє вчителює. У 1946 році за заслуги у справі виховання та навчання дітей, участь у суспільном житті Анні Василівні присуджене почесне звання засулженного вчителя УРСР, мала вона й урядові нагороди. Під час роботи у Ленінському районі її 12 разів обирали депутатом районної ради.

У повоєнні роки школа живе новим мирним життям. Учні і вчителі беруть активну участь у відбудові столиці, не без їхньої допомоги піднято з руїн Хрещатик. У 1961 році дружній колектив учнів та вчителів допомагав у підготовці до відкриття станції метро “Хрещатик”. Школярі надають шефську допомогу ветеранам Другої світової війни.

Шкільне життя було насиченим та цікавим: провадяться літературні вечори за участі відомих прозаїків та поетів – В. Сосюри, Ю. Дольда-Михайлика, Л. Дмитерка, О. Вишні; в гості до учнів приходять олімпійські чемпіони зі спортивної гімнастики – Лариса Латиніна, Борис Шахлін, Володимир Титов.

У школі працюють танцювальний ансамбль “Веснянка”, драматичні гуртки.

Не можна не згадати і чудовий шкільний сад, розташований на ще не забудованому тоді бульварі Лесі Українки.

Згодом старе приміщення школи стає затісним, прийнято рішення про побудову нового сучасного приміщення з басейном та великим спортивним залом. Багато зусиль задля того, щоб цей переїзд став можливим, доклала А.В. Семенцова, тодішній директор школи.

1963 – відкрито нове приміщення школи №78 за адресою: вул. Басейна, 4, на той час ця споруда не мала аналогів у Києві та у СРСР.

1975-1985 – школу очолює новий директор Лідія Григорівна Коваленко.

Л.Г. Коваленко народилася у 1928 році. Закінчила Московський державний педагогічний інститут ім. Н.К. Крупської, вчитель російської мови та літератури. Педагогічну діяльність розпочала у 1951 році. З 1975 по 1985 р. очолювала середню школу № 78 м. Києва. Нагороджена знаком “Відмінник народної освіти”. Померла у 1989 році.

1985 – директором школи призначено Юрія Володимировича Пархоменка.

Ю.В. Пархоменко народився у 1953 році у м.Києві, закінчив у 1970 році середню школу № 53, у 1974 році – Державний педагогічний інститут ім. М. Горького. У 1975 – 1976 рр. проходив дійсну військову службу в Забайкальському військовому окрузі, з 1976 по 1979 працював учителем середньої школи № 117 міста  Києва, у 1979 – 1985 рр. – на виборній комсомольскій роботі, з 1985 по 2007 р. – директор середньої школи № 78 м. Києва. Депутат районної ради м. Києва шести скликань, заслуженний працівник освіти України.

Водночас із молодим директором до колективу приходять молоді вчителі. Серед них Світлана Леонтіївна Гаєва та Валерій Анатолійович Танцюра – випускники Київського педінституту ім. М. Горького (ще на III-IV курсах вони разом з іншими студентами проходили практику у середній школі № 78), Надія Василівна Авраменко. Всі вони гармонійно влилися в педагогічний колектив. Відчутним у школі був вплив учителів старшого покоління.  Серед тих, хто багато років віддано працює у школі, – Маргарита Йосипівна Голованевська, яка починала свою педагогічну діяльність як піонерважата, згодом – вчителька початкової школи, нині – заступник директора.

Для вивчення суспільної думки в школі запроваджене анкетування, яке у 1988 році засвідчило, що більшість дітей ідуть до школи охоче, радісно.

“Дитині в школі має бути комфортно, – завжди повторював Юрій Володимирович Пархоменко, – бо вчителі існують для школярів, а не навпаки”.

Старшокласники розвивали самоврядування, власноруч обладнали шкільну радіостанцію, запровадили усні журнали, організовували зустріч з науковцями, майстрами мистецтв.

Одна із традицій, започаткованих Ю.В. Пархоменком, – допомога воїнам-інтернаціоналістам. Учні 7-8 класів з ентузіазмом працювали в окружному військовому госпіталі на 15 об’єктах – у хірургічному та приймальному відділеннях, аптеці, на станції переливання крові, в їдальні тощо.

Саме в цей час у школі виникають нові цікаві традиції: організація та відкриття музею Четвертої гвардійської танкової армії (припинив свою діяльність з 2014 року), щорічний туристичний зліт, виставки: “Домашній улюбленець”, “Спогади про літо”, “Природа та фантазія”, “Найкращий клас паралелі”, виходить шкільна газета “ЗОМ-прес”, яка, до речі, була нагороджена Спілкою журналістів України Почесною грамотою “За кращий дизайн”.

Через реконструювання Бесарабського кварталу наша школа знову змінює адресу. Нове оригінальне приміщення розташувалося на вул. Шота Руставелі, 47.

2000 – першого вересня красуня-школа відчинила двері школярам. Привітали учнів і педагогів високі поважні гості: Президент України Леонід Данилович Кучма, мер Києва Олександр Олександрович Омельченко, голова Народно-демократичної партії Валерій Пустовойтенко та голова Адмінстрації Президента України Володимир Литвин. Мер Києва вручив символічний ключ від Палацу знань директору школи Юрію Володимировичу Пархоменку.

2007 – у квітні директором школи №78 стає Світлана Леонтіїївна Гаєва.

У 2008 році до 70-річного ювілею школи відкрито Музей історії школи. На церемонії відкриття були присутні випускники школи різних років, наші друзі та спонсори.

Серед випускників школи № 78 є чимало відомих особистостей: екс-голова Печерської районної у м.Києві ради Сергій Миколайович Сущенко, колишній заступник мера м. Києва Ірена Реонольдівна Кільчицька, спортивні журналісти та коментатори Сергій Полховський і Руслан Свірін, відомий кіноактор Леонід Каневський, акторка Державного театру драми і комедії Леся Самаєва, акторка театру “Колесо” Валентина Сова.

Продовжується та розвивається тісна співпраця з НОК України. Школа увійшла до мережі шкіл Олімпійської освіти. Шкільні команди з футболу та баскетболу показують високі результати на міському і Всеукраїнському рівнях

2011 р. стартував Всеукраїнський проєкт  «Олімпійське лелеченя», в якому першими взяли участь команди учнів нашої школи.

2013 – Школа відзначає ювілей – 75 років. З нагоди ювілею виходить альманах “75 років творчості”. Колектив школи відзначено Грамотою Верховної Ради України та Почесною грамотою Кабінету міністрів України. Школа стає лауреатом всеукраїнських та міжнародних виставок сучасних закладів освіти.

2014, вересень – відкриття дитячого майданчику перед школою.

2016 рік- відбувся пілотний проєкт OPEN SPACE – 2016 «ПЕРЕХРЕСТЯ ОСВІТНІХ НОВІТНІХ ТЕХНОЛОГІЙ» (ПОНТ), в якому взяли участь школа №78, ЛІТ №79, Науково-природничий ліцей №145.

2017, 16 грудня  в рамках святкування 25-річчя Національного олімпійського комітету України відбувся олімпійський урок з фехтування. Справжнє спортивне свято подарували учням 6-7-х класів Президент МОКу Томас Бах та Президент НОК України Сергій Бубка. Урок проведено за участю відомих українських спортсменів-фехтувальників, серед яких олімпійські чемпіони: Яна Шемякіна та Ольга Харлан; чемпіони та призери чемпіонатів світу та Європи: Наталія Конрад, Богдан Нікішин, Ольга Лелейко, Андрій Ягодка, Андрій Погребняк, Ернест Яцик, Анатолій Герей.

Учасники незвичайного уроку  завзято працювали, освоювали ази фехтування. Учнівські команди навчали елементам цього виду спорту зіркові тренери, які є майстрами у різних видах фехтування – рапірі, шаблі, шпазі.

2018 – Поступовий перехід школи на навчання за новими стандартами НУШ.

У травні 2019 року у актовій залі відбулась небуденна подія – виступ Української капели бандуристів ім. Т.Шевченка.

З 2020 року в школі впроваджується дистанційна форма навчання через всесвітню пандемію вірусу Covid-19.

2021 рік – В Україні впроваджено сертифікацію педагогічних працівників відповідно до професійного стандарту “Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти”. Першими отримали сертифікати Козинець Н.В., Савченко Л.В., Прудка Л.В.

На початку серпня учасники хорової студії “Крила музики” брали участь у Міжнародному шоу-фестивалі талантів “ZаГрай fest літо-2021” у Болгарії. Перед поїздкою довелося попрацювати ще і влітку, але результат був вартий того – І місце в номінації “Хорове мистецтво”.

2022 рік 24 лютого – початок повномасштабного вторгнення РФ на територію України. У школі налагоджується змішаний формат навчання. За історію школи це вже друга війна. Вчителі, батьки та діти докладають зусиль для продовження освітнього процесу. Підтримуємо ЗСУ(благодійні акції, листи, сувеніри, плетення маскувальних сіток).

Вересень 2022 року – школа приєднується до мережі асоційованих шкіл ЮНЕСКО.

2023 – Школі виповнюється 85 років.

19 жовтня 2023 року на будівлі школи відкрито меморіальну дошку нашому випускнику та Герою – Астамуру Гумба (1989-2022).

2024 – відкриття районних змагань «Пліч-о-пліч» Всеукраїнські шкільні ліги. На відкриття завітали відомі спортсмени – призери Олімпійських ігор. Для гостей та учнів виступили юні спортсменки Школи Дерюгених, Арсен Мірзоян та молодий поп-рок гурт ” Мій конфлікт “.

Наша історія продовжується…